Hyvä HS toimittaja Janne Virkkunen
HS oli 8.8 pääkirjoituksessaan käsitellyt Israelin ja Palestiinan välistä rauhansopimusta, Oslon sopimusta. HS väitti seuraavaa: "Myös suurin toivein aloitettu Oslon prosessi 1990-luvulla epäonnistui suurelta osalta siksi, että Israel jatkoi sen kaikkien vaiheiden läpi laittomien siirtokuntiensa kasvattamista palestiinalaisten mailla." Kyseinen HS väite muistuttaa samaa propagandaa, mitä Adolf Hitler käytti juutalaisista natsivallan aikakautena, "juutalaiset ovat uhka Saksalle" jne. HS tuntemus alueen historiasta näyttää olevan hyvin puutteellinen, koska juutalaisasutus on ko. alueilla jo tuhansien vuosien takaa, ja Jordanian arabilegioona vuonna 1948 käydyssä sodassa hävitti juutalaisasutuksen Juudean ja Samarian alueelta, myös Itä-Jerusalemista, missä synagogat ja juutalaiskorttelit tuhottiin. Alue joka vuoden 1952 jälkeen on tunnettu Länsirantana silloisen kuningas Husseinin poliittisista valtapyrkimyksistä alueen hallintaan. Oslon rauhanprosessi kuoli Jasser Arafatin lausuntoihin toukokuussa 1994, puoli vuotta ko. sopimuksen jälkeen. Arafat vakuutti muslimiyhteisölle Johannesburgissa, Etelä-Afrikassa: "Minulle tämä sopimus ei merkitse sen enempää kuin profeetta Muhammedille merkitsi al-Hudaybiayah´in sopimus Qurayshien heimon kanssa. Jihad pyhä sota tulee jatkumaan. Teidän tulee ymmärtää että meidän taistelumme päämäärä on Jerusalem."
Vuoden 2000 kesällä Camp Davidin epäonnistuneiden rauhanneuvottelujen yhteydessä Arafatin lausunto: ?Jos minulle tarjottaisiin Jerusalemin pyhin paikka, voisin tinkiä muusta. Jos en puolusta muslimien oikeutta tuohon paikkaan, pääsen hengestäni. Pyhien paikkojen kohtalo on minulle tärkeintä. Jerusalem on palestiinalaisvaltion pääkaupunki. Jos se ei miellytä jotakuta, on parempi että hän häipyy täältä.?
Kuten lähihistoriasta olemme nähneet, ainoastaan Israelin valtio on kyennyt pitämään Jerusalemin avoinna kolmen monoteistisen uskonnon kaupunkina.
PA hallinnon alaisuudessa Jerusalem olisi suljettu kaupunki muilta kuin muslimeilta, mitä Abbasin viimeaikaiset lausunnotkin ovat todistaneet.
Näkemykset siitä että Israelin siirtokunnat ovat uhka rauhalle, on lähtöisin PLOn ja Arafatin valheellisesta poropandasta, jota nyt HS myötäilee. Ennen Arafatin tuloa ko. alueille siirtokunnan juutalaiset ja Palestiinan arabien suhteet olivat rauhanomaista rinnakkaiseloa. HS uutiskäsitykset muutenkin muistuttavat jo valtioantisemitismin vaikutteita Israelin suhteen. Israel kritiikin tulee perustua tunnettuihin ja tarkistettuihin faktoihin, eikä 30-40-luvun natsipropagandaan, mikä vieläkin elää ääri-islamilaisessa yhteisössä ja siten vaikutta HS uutisnäkemyksiin.
Uutisterveisin
Veli-Markku Hakola
Lähi-itää paikanpäällä elänyt
Ilmajoki
|